Alan Adı Sorgulama

.com.tr Domain Almak

www.

.com.tr Domain Tescil Etmek

.com.tr Domain Tescil Etmek

Yeni açacağınız veya hali hazırda yer alan web sitenizin daha kurumsal bir yapıda görünmesini istiyorsanız alan adınızı com.tr uzantısı ile tescil edebilirsiniz. Rakiplerinizden daha farklı görünmek onlardan bir adım daha önde olmak için tr uzantılı alan adı alabilirsiniz. Com.tr alan adı almak için sizden bazı belgeler istenecektir. Bu belgeler, tescil etmek istediğiniz TR uzantılı her alan adı için farklılık göstermektedir. Com.tr alan adı alabilmek için mutlaka ticari amaçlı kuruluş veya bir marka sahibi olmanız gerekmektedir. Yalnızca adınız soyadınız için tescil edeceğiniz com.tr uzantılı alan adlarında kimlik bilgilerinizin uyuşması halinde hiç bir belgeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Ana sayfamızı ziyaret ederek com.tr domain sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.


Neden com.tr Alan Adı Uzantısı ?

 ICANN  2014 yılı verilerine göre kayıtlı .com.tr uzantılı alan adı sayısı 272.000’dir. Büyüme oranı ise %9.67 olarak kayıtlara geçmiştir. Ülkemizde domain tescil eden bireyler veya kurumların %23.3 ‘lük bölümü bunu ileriye dönük yatırım amaçlı yapmaktadır.


.Tr Uzantısı ile Lider Olmak

Şirketler artık tek bir alan adı uzantısına bağlı kalmadan farklı uzantılar tescil etmeye başladılar. Buradaki amaç ise şirketin dijital kimliğini ve marka bilinirliğini artırarak farklı hedef kitlelere ulaşmalarını sağlamaktır. Kurumsal web siteleri artık farklı dil seçenekleri yerine o ülkeye ait bir alan adı uzantısını kayıt ederek o ülkenin dilinde bir web sitesi kurmaktadır. Böylelikle hedeflenen ülkede daha hızlı bir büyüme ve pazar payına sahip olabiliyorlar. Com.tr uzantılı alan adların artı noktalarından bir tanesi de Google’ın Türkiye arama sonuçlarında diğer uzantılara göre daha üst sıralarda yer almasıdır. Tr uzantılı domainlerin Türkiye’ye hitap etmesinden dolayı Google.com.tr adresinden yapılan sorgularda .tr uzantılı web sitelerin kullanıcılara daha faydalı olacağını düşünülerek sıralamalarda daha yukarıda yer alırlar.