Alan Adı Sorgulama

Domain Almak

www.

Domain almak konusunda kafanız her zaman karışık olabilir. Hangi uzantıyı tercih etmeliyim? IDN alan adı tescil etmek daha mı avantajlı olur? Yeni bir domainDomain Almak almak istediğinizde öncelikle web sitenizin içeriği ve hitap edeceğiniz hedef kitleliği belirlemenizde fayda olacaktır. Web siteleri farklı amaçlara göre oluşturulabilir. İş yeriniz için bir web sitesi oluşturabileceğiniz gibi kişisel hobi ve gündelik yaşamanızda ki deneyimleri başkalarıyla paylaşabileceğiniz bir blog da oluşturabilirsiniz.

Günümüzde internettin mobil cihazlarda kullanım oranının artmasıyla birlikte dijital dünyaya olan yatırımlar da aynı oranla yükselmektedir. Ürün ve hizmet sağlayan işletmeler web siteleri oluşturarak daha fazla müşteriye ulaşmayı hedeflerken, web girişimcileri ise farklı uygulamalar ve web siteleri ile kullanıcıların dikkatini çekmeye çalışmaktadır.

Sizde yeni bir alan adı almak istediğinizde öncelikle alan adı kontrolü yapmalısınız. Domain sorgulama sayfamız aracılığı ile tescil etmek istediğiniz alan adının daha önce başka bir kişi yada kurum tarafından tescil edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz. Alan adı tescil ederken bu alan adına ait com-net ve org gibi uzantılar eğer tescil edilmemiş sizin tescil etmeniz rakiplerinizi bu alan adından birazda olsa uzaklaştıracaktır.

 

IDN Alan Adı Almak

Hedeflediğiniz kitle Türkiye ve Türkçe bilenler ise IDN bir domain almak rakiplerinize göre biraz daha avantajlı bir durum sağlayabilir. IDN alan adları diğer domainlerden farklı olarak alfabemizde yer alan Türkçe karakterlerin barınmasına izin vermektedir. Buda daha jenerik ve farklı alan adı tescil edebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Domain alırken bir diğer etmeniz gereken unsurlardan bir tanesi de karakter uzunluğudur. Alan adınızın 15 karakteri geçmemesinde fayda olacaktır. Tescil etmek istediğiniz alan adı hedeflediğiniz anahtar kelimeyi yada kelime gurubunu içermesi de size artı yönde dönüşüm sağlayacak etkenlerin başında gelmektedir. Eğer belirli bir bölgeyi hedefliyorsanız o bölgenin adına da domaininizde yer verebilirsiniz.