Alan Adı Sorgulama

Domain Kayıt


Domain kayıt işlemleri belirli bir prosedüre göre yapılır. Belli sürelerde yenilenir  ve belli sürelerde kullanım hakkı vardır. İnternette sizi tanıtan reklam levhaları olan domainler, özel olarak hazırlanmalıdır.Domain Kayıt

Domain Kayıt Nedir?

 İnternet sisteminde, sitelerin bulunması için belli IP adresleri oluşturulmuştur. Bu IP adreslerini kolay bulmak için www.domain-adi.com şeklinde isimlendirmeler yapılmıştır. İşte bu işleme domain kayıt  işlemi denir. En çok tercih edilen uzantılar;  jenerik uzantı da denilen  .com, .net, .org ve .biz’dir. Yeni çıkan uzantılarla domain kayıt seçenekleri oldukça artmıştır. 

Alan Adı Kaydı  İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekilen Noktalar

Kayıt işlemleri için, domain register şirketleri devreye girmektedir. İsim hakkı olarak da bilinen bu işlemle, arama motorlarında görünmeye başlarsınız. Maksimum 63 karakter uzunluğunda olması gereken alan adlarının, isimkayıt hakkının yenilenmesi için belirli bir süre verilmiştir. Bu sürenin sonunda hizmetlerinizi kullanmaya devam etmek istiyorsanız bu süre dolmadan  önce uzatmanız gerekmektedir. İşlem yapılmazsa, isminiz boş domainler arasına girer. Bu nedenle isim kayıt işlemlerini takip etmek gerekir. Özellikle bu işlemleri;  işi bilen, deneyim sahibi olan firmalar ile gerçekleştirmek gerekir.

Domain Seçimi Önemlidir

 Domain, bir sitenin mükemmel bir şekilde işlemesi için en  önemli noktadır. Domain Kayıt işlemlerinde isim tercih ederken gereksiz uzatma isimler kullanılmamalıdır. Kısa ve öz olan isimler tercih edilmelidir. Uzantılar içinde en eski kullanımı  .com uzantısı  olsa da yüzlerce farklı uzantılar bulunmaktadır. Şirketiniz için en uygun ismi seçtikten sonra, domain kayıt işlemi ile sıralamalara girebilirsiniz. Diğer bir değişle alan adı kaydı olarak adlandırılan bu işlemle, aradığınız performansı yakalayabilirsiniz. Seçim yaparken, isminizin uluslararası arenada kullanılır bir isim olması, ileriki zamanlarda, sizin için büyük bir avantaj olur. Bu avantajı değerlendirmek için, isim konusunda titiz davranmalısınız.

İsim kayıt işlemlerinde daha öncelerde Türkçe karakterli; ğ, ş, ı ve ç gibi harflerde alan adı alımı yapılmamaktaydı. Şimdilerde uluslararası karakter desteği (IDN) sayesinde Türkçe karakter kullanımı yapılabilmektedir. Sade ve akılda kalıcı olması, web sitenizin, Google sıralamasında üst sıralara çıkmasına yardımcı olacaktır. Domain kayıt işlemleri olmadan, Google sıralamasına girmeniz olanaksızdır. Şirketler, ICANN kurumunun (internet tahsisli sayılar ve isimler kurumu) belirlediği prosedüre uygun ve stabil şekilde çalışmaktadır.

Siz de domain kayıt yapmak için yukarıda kayıt ettirmek istediğiniz ismi sorgulayıp hızlıca işleminizi tamamlayabilirsiniz.