Alan Adı Sorgulama

Domain Nedir?

Alan Adı Nedir ?

Domain, Türkçedeki anlamıyla Alan Adı bir web sitesinin adıdır. Alan adı olmadan internet kullanıcıları web sitesine sadece bir IP adresiyle ulaşabilir. (örnegin 89.106.14.51 ) Web sitesinin ziyaret edilebilmesi için kullanıcıların o siteye ait IP adresini bilmeleri gerekir. IP numaralarını akılda tutmak ve kullanmak zordur. Bu durumu kolaylaştırma isimlendirme işlemiyle yani alan adı / domain ile gerçekleşmektedir. Domain bir web sitesi oluşturmak, e-posta göndermek ve almak gibi internet üzerinden yapılan hemen hemen her işlem için ilk şarttır.

Domain Nedir?

 

Alan adı sisteminin yetkili kurumu ABD merkezli, özel ve kamuya açık bir ortaklık olan ICANN ‘dir. İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN, İngilizce Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) ICANN, alan adları sisteminin teknik yönetiminden IP adres alanlarının tahsisinden, protokol kurallarının belirlenmesinden ve internet ana servis sağlayıcı sisteminin idaresinin koordine edilmesinden sorumludur.

Domain Tescil Etmek

Domain tescili ICANN akreditasyonu almış kuruluşlar tarafından yapılabilmektedir. Bu kuruluşlar kayıt otoritesi / registry ya da kayıt operatörü / registrar olarak adlandırılmaktadır.

Türkiye'nin ülke alan adı olan .tr uzantılı alan adları (.com.tr, .org.tr,gov.tr ve daha fazlası) ODTÜ bünyesinde Nic.tr tarafından yönetilmekte ve tahsis edilmektedir.

Subdomain Nedir?

Subdomain (Alt Domain) nedir?

Subdomain (alt domain), bir ana domaine bağlı olarak oluşturulan alt alan adlarına denir. Subdomain ana domainin başına eklenen ve arada . (nokta) bulunan alan adıdır.
Örneğin; bakanligi.com alan adını aldınız. Bu alan adına bağlı olarak saglik.bakanligi.com, spor.bakanligi.com vs. gibi subdomainler alabilirsiniz.