Alan Adı Sorgulama

Domain Tescil

Alan Adı Tescili

Domain işlemi yaptıktan sonra almak istediğiniz alan adı daha önce tescil edilmemişse ve satın almaya uygunsa domain tescil işlemi yapılır.

Alan adının web sitenizin içeriğine uygun, kolay yazılabilir ve hatırlanabilir olması, erişim açısından oldukça önem taşımaktadır.

İstediğiniz alan adı sorgulama sonucunda müsaitse 1 ilâ 10 yıllık vadeyle tescil işlemi gerçekleştirebilirsiniz..

Bu uzantılar populer ya da jenerik olarak adlandırılan .com - .net. -org. - .biz -.info vb.’dir

Populer uzantılar için “ilk gelen alır“ prensibiyle işlem yapılır.

Domain Tescili

ICANN tarafından her ülke için ayrı bir uzantı tahsis edilmistir .

Örneğin; Türkiye için com.tr , org.tr ; Almanya .de , .com.de ; Rusya .ru ; İtalya .it ; Amerika .us gibi… Bu ülkelere tahsis edilen uzantıların tescilinde kurallar olabilir. İlgili ülkelerin talep ettiği belgeler doğrultusunda tescil işlemleri tamamlanır.

Türkçe karakter içeren ( ç,ı,ğ,ö,ş,ü gibi ) alan adlarını da tescil edebilirsiniz. Tüm uzantılar için desteklenmemekle birlikte .com , .net, .name, ve .tr uzantılarının satışı TURKTICARET.Net tarafından yapılmaktadır.

Alternatif yeni domain uzantısı dönemi başladı!

2013 yılı sonu itibariyle yeni uzantılar tescile uygun hale gelmiştir. Teknoloji, eğitim, iş dünyası, medya, finans, gayrimenkul, spor gibi alanlara yönelik yüzlerce yeni alan adı uzantısından kendinize uygun olanları tescil edebilirsiniz.

Bu uzantılar için örnek vermek gerekirse ;

.company / .website. /.center / .technology / .futbol / .academy / .holdings / .club / .blue / .kim / .marketing / .moda / .xyz

Domain Tescilinde Dikkat Etmeniz Gerekenler;

Özellikle .com - .net - .org gibi jenerik uzantılar belgesiz bir şekilde tescil edilebildiği için domain tescilini güvenilir, kurumsal bir firma aracılığı ile yapmanız önemlidir.

Domainin sizin adınıza kayıt edilmemesi, bir şahıs aracılığıyla almanız durumunda domaininizi kaybetme riskiniz olabilmektedir.

Yetkili kişi bilgilerine domain sahibine ait bilgilerin girilmesi bu riski azaltacaktır.