Alan Adı Sorgulama

Düşecek Domainler


Son tescil tarihi dolmuş ve yenilemesi yapılmamış alan adları düşecek domainler listesine girmektedir. Peki çok istediğiniz bir alan adı düşecek domain listesine girmişse veya yenilemesi yapılmamışsa ne gibi adımlardan geçeceğinden bahsettik. Bu süreci doğru takip ederek istediğiniz veya jenerik bir domainin sahibi olabilirsiniz.

Düşecek Domain Alma

Düşecek Domain Alma

Jenerik domain ( generic domain ) olarak tabir edilen kullanım sıklığı yüksek kelimelerle oluşturulmuş alan adları gittikçe tükenmektedir. Hatta yok denilecek kadar azdır. Bu nedenle web sitesi sahibi olmak isteyenler ya alternatif kelimelere başvurarak domain sorgulama gerçekleştirmekte ya da düşecek domainler için fırsat kollamaktadır.

Jenerik domainler akılda daha kalıcıdır, bu yüzden değerlidir. Ayrıca pazarladığınız ürüne, hizmete veya içeriğe uygun olan anahtar kelimelerin alan adınızda geçiyor olması sitenizi hem arama motorlarında daha üst sıralara taşır, hem de kullanıcıların ilk bakışta daha çok dikkatini çeker ve tıklamasına sebep olur. Düşen domainler konusuna olan rağbet genel olarak işte bu yüzdendir.

Bir diğer yönü ise jenerik alan adlarının yüksek ücretler karşılığında satılmasıdır. Domain avcıları değerinin yüksek olduğunu düşündükleri alan adlarını tescil ederek ilgili kişi veya firmalara satmaktadırlar. Peki tescil edilmiş bir domain ne zaman düşer ?

çoğu insan domainlerin kayıt tarihi bittiği gibi hemen alınabileceği yanılgısına kapılır. Fakat kayıt süresi biten ve sahibi tarafından yenilenmeyen domainin düşmesi için belirli periyotlar vardır:


  1. 1. Registrar-Hold Aşaması

Bir domain whois bilgilerindeki bitiş tarihinden (expire-date) sonra 3 aylık bir bekleme sürecine alınır. Bu sürecin 30 günü Registrar-Hold olarak ifade edilir. Hold sürecindeki bir domainin DNS’leri geçici olarak askıya alınır. Yani kesin olarak silinme gibi bir durum söz konusu değildir. Bu süre içinde alan adı sahibi domain süresi uzatma yaparak söz konusunu domaini standart yenileme fiyatı ile geri alabilir.


  1. 2. Redemption-Period Aşaması

Kayıt süresi (reg) bitmiş domain Registrar-Hold aşamasından sonra Redemption-Period aşamasına geçer. Bu aşama da 30 günlük bir süreci kapsar. Domain sahibi alan adını, süresini uzatarak yine geri alabilir. Fakat bu sefer normalden çok daha fazla ücret ödemesi gerekmektedir.


  1. 3. Pending-Delete Aşaması

Son aşamadır. 6 günlük bir süreci kapsar. Alan adı sahibi yenileme yapmazsa domain regstry tarafından silinir ve artık düşer. Herkes alabilir.


Domain Ne Zaman Düşer ?

Domain Ne Zaman Düşer

Yukarıda belirttiğimiz süreçler doğrultusunda, bir domain;

Registrar-Hold (30 gün) + Redemption-Period (30 gün) + Pending-Delete (6) = 66 gün sonra düşmektedir.

Fakat şunu belirtmeliyiz ki bazı firmalar Regisrar-Hold süresini 35 gün civarı tutabilmektedir. Bu nedenle domainin düşme süreci 5 gün kadar uzayabilir.