Alan Adı Sorgulama

İstanbul Alan Adı Uzantısı


.istanbul uzantılı alan adı


28-31 Mayıs tarihleri arasında 1 .ist veya .istanbul uzantılı alan adı alana 1 tane bedava

www.


.istanbul ve .ist Alan Adı Başvuruları Başladı

.istanbul ve .ist alan adı başvurusu

İBB tarafından 2012 yılında ICANN’a başvuruları yapılan domain uzantıları .istanbul ve .ist için 2014 yılında anlaşmaya varılmıştı. 2016 yılı Ocak ayında piyasaya sürülmesi öngörülen .istanbul ve .ist uzantılı alan adları için başvurular başladı.

 

 

.istanbul ve .ist Uzantılı Domain Tescili

 

 

.istanbul ve .ist uzantılı domainler dört süreç kapsamında satışa sunulacak.

  • İlki Sunrise (Gündoğumu) Süreci: Bu süreç 27 Ocak-26 Şubat 2016 tarihlerini kapsıyor. Belirtilen tarihlerde sadece TMCH sertifikası sahibi olan uluslararası marka sahipleri başvuruda bulunabilecek. Başvuru TMCH koduyla yapılacak. .istanbul ve .ist alan adları özel fiyatla satışa sunulacak. En az 5 yıl süreyle tescil edilebilecek. Bu uzantılara sahip olmak isteyen marka sahipleri elini çabuk tutmalı. Aksi takdirde genel satışa sunulduğunda ilk gelen alır kriteri geçerli olduğundan başkaları tarafından da tescil edilebilir. Alan kişi marka sahibine daha yüksek bir fiyattan satabilir.
  • İkincisi Limited Registration (Sınırlı Kayıt) Süreci: 1 Mart 2016 tarihinden 31 Mart 2016 tarihine kadar sürecek. Yerli şirketler, kamu kurum ve kuruluşları, STK’lar, çeşitli dernekler ve isteyen kişiler başvurabilecek. Başvurularda belge istenecek. İlk gelen alır prensibi geçerli. Özel fiyatla satışa sunulacak. Tescil süresi en az 2 yıl.
  • Üçüncüsü Landrush (Alana Koşma) Süreci: 5 Nisan 2016’dan 5 Mayıs 2016’ya kadar sürecek. Tescil süresi normalde olduğu gibi en az 1 yıl. Kayıtlar belge ile yapılacak. Bir isim için birden fazla başvuru gelirse açık arttırmaya gidilecek ve en yüksek fiyatı verene satılacak.
  • Dördüncüsü General Availability (Genel Kullanılabilirlik) Süreci: .istanbul ve .ist uzantılı domainler 10 Mayıs 2016 tarihinde genel olarak herkese açılacak. Elverişli olan alan adlarını isteyen herkes tescil edebilecek. İlk gelen alır kuralı geçerli olacak ve en az 1 yıllık domain tescili yapılabilecek.

 

 

İstanbul’un İki Domain Uzantısına Sahip Tek Şehir Olduğunu Biliyor muydunuz?

 

 

.ist ve .istanbul uzantılı alan adı

 

 

 

2014 yılında ülke şehir uzantılarından (gTLD - Generic Top-Level Domain) ilk çıkan .berlin olmuştu. Bir dünya başkenti olan Berlin’in hemen ardından Viyana şehrinin domain uzantısı .wien piyasaya sunuldu. Bu alan adı uzantılarının oldukça ilgi görmesinin ardından birçok ülke de popüler şehirleri için domain uzantısı başvurusu yaptı. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi de İstanbul gibi dünyaya mal olmuş bir başkent için harekete geçti ve .istanbul ile .ist olmak üzere iki uzantı için başvuru yaptı. ICANN’in kabul etmesinin ardından bir ilk gerçekleşti. İstanbul şu an iki domain uzantısına sahip tek şehir.