Alan Adı Sorgulama

.tr Domain Uzantısı İçin Gerekli Belgeler


.tr Uzantılı Alan Adı Tescil Ederken

Web siteniz için .tr uzantılı bir alan adı tescil etmek için bazı şartlar vardır. Tescil işleminizi tamamlayabilmek için oluşturacağınız web sitenize göre farklı belgeler istenmektedir. Ayrıca kayıt etmek istediğiniz domain ile beyan edilecek olan belgelerdeki unvan aynı olmalıdır. TR uzantılı domainlerde whois gizleme desteklenmemektedir. Bu sebeple .tr uzantılı alan adlarınızda whois gizleme işlemi yapılamamaktadır. Eğer TR uzantılı alan adınızı başka bir kişi veya kuruluşa transfer etmek istiyorsanız, kayıt yaparken kullandığınız marka tescilinizi veya firmanızı da devretmeniz gerekmektedir.


 

Ticari Kuruluşlar İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Ticaret odasından alınmış olan Faaliyet Belgesi, Ticari Sicil Belgesi, Oda Sicil Kayıt Suretiniz ya da Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayınlanmış olan ticaret ünvanı yada Türk Patent Enstitüsü'nden alınmış Marka Tescil Belgesiniz yada Marka Başvuru Belgesiniz yeterli olacaktır.


 

Portal Oluşturmak İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Bir belediye ait portal oluşturmak için başvuru yapılacak olan ilgili belediyenin başkanı tarafından imzalı talep yazısı yeterli olacaktır.


 

Vakıf, Dernek veya Odalar İçin Hangi Belgeler Gerekli ?

Dernek için: Dernek Tüzüğü Belgesi. Vakıf veya odalar için: Vakıf Senedi ya da Kuruluş Kanunu belgelerini iletmeniz yeterli olacaktır.


 

Otel veya Tatil Köyü Web Siteleri İçin Gerekli Belgeler

İşletmeniz bünyesinde yer alan oteliniz veya tatil köyünüz için Turizm Bakanlığı’ndan alacağınız “Turizm İşletmesi Belgesi” com.tr uzantılı alan adı tescil edebilmeniz için yeterli olacaktır.


 

Seyahat Acenteleri İçin Gerekli Belgeler

Seyahat acenteniz için com.tr uzantılı bir domain sahibi olmak için Turizm Bakanlığı’ndan alacağınız “Seyahat Acentesi İşletme Belgesi” com.tr uzantılı alan adı tescil edebilmeniz için yeterli olacaktır.


 

Dershaneler İçin Gerekli Belgeler

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan alacağınız Özel Öğretim Kurumları Ruhsatnamesi gerekmektedir.


 

Televizyon Programları İçin Gerekli Belgeler

Film adınız için com.tr uzantılı bir domain tescil etmek istiyorsanız Kültür Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü'nden alınmış olan kayıt tescil belgesini iletmeniz yeterli olacaktır.


 

Film Adları İçin Gerekli Belgeler

Film adınız için com.tr uzantılı bir domain tescil etmek istiyorsanız Kültür Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü'nden alınmış olan kayıt tescil belgesini iletmeniz yeterli olacaktır.


 

Özel Hastane İçin Gerekli Belgeler

Sağlık Bakanlığı'ndan alınmış Özel Hastane Açılış ve Mesul Müdürlük Ruhsatı’nı iletmeniz yeterli olacaktır.


 

Radyo ve Televizyonlar İçin Gerekli Belgeler

Bir radyo veya televizyon için açacağınız web siteniz için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan (RTÜK) alınmış frekans tahsisini bildiren resmi yazı gerekmektedir.


 

Dergi ve Gazeteler İçin Gerekli Belgeler

Dergi veya gazetenize ait bir domain kayıt etmeniz için derginin / gazetenin aslı ve Mevkute Beyannamesi Alındı Belgesi gerekmektedir.