Alan Adı Sorgulama

Whois Sorgulama

www.

Whois Nedir?

Whois (Alan Adı Sorgulama), tescil edilmiş olan bir alan adının kayıt edilen kişi yada kuruma ait bilgilerin yer aldığı alandır. Burada domainin kayıt tarihi, tescil süresinin bitim tarihi ve DNS bilgilerine de yer verilir. Ayrıca alan adı sahibine ait telefon ve e-mail gibi iletişim bilgileri de bu alanda yer almaktadır.

Whois Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Bu sayfada whois sorgulaması yaparak tescilli bir alan adının kim tarafından kayıt edildiği, ilk tescil tarihini, tescil kayıt süresinin bitimini ve alan adının son güncellenme tarihini görebilirsiniz. Bu servis domainsorgulama.com tarafından tüm kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmaktadır. Whois sorgulaması yaptığınız alan adına ait bilgilere ulaşamıyorsanız bu domain sahibinin gizli whois kullandığı anlamına gelmektedir. Bazı durumlar veya özel projelerde web site sahipleri kimliklerinin belli olmasını istemediğinden dolayı gizli whois kullanmaktadır.

Gizli Whois Kullanımı

Alan adınıza ait whois bilgilerinizi gizlemek istiyorsanız, servis sağlayıcınız ile iletişime geçebilirsiniz. Arama motorları bir web sitesinin kime ait olduğunu görmek istemektedir, bu sebepten gizli whois web site sahipleri tarafından çok tercih edilen bir servis değildir.

Alan adınızın tescili sırasında gerekli alanları doğru ve eksiksiz olarak doldurmaya özen göstermelisiniz.