Alan Adı Sorgulama

IP Sorgulama

IP NUMARANIZ

44.211.31.134

IP Adresi Sorgulama


ip adresi sorgulama

IP adresi (Internet Protokol) internette yer alan veya bir ağa bağlı cihazların ağ üzerinden birbirlerine ulaşarak veri alışverişi yapmalarını sağlayan adrese denmektedir. IP adresleri birbirinden noktalarla ayrılan 4 haneden oluşur. İnternetteki bilgisayarlar bu adres sayesinde birbirlerini kolaylıkla bulabilir. Bu adresler sayesinde iki bilgisayar aynı yerel ağda olmasa bile birbiriyle bağlantı kurarak veri alışverişi gerçekleştirebilir. Bu durum web siteleri için de geçerlidir. Alan adı olmaksızın bir sitenin ip adresini biliyorsanız, adres çubuğuna girerek o siteye direkt olarak bağlanabilirsiniz. Fakat ip adreslerini ezberleyerek akılda tutmak zordur. Bu yüzden web sitelerine domain olarak da nitelenen alan adları aracılığıyla kolayca bağlanırız. Internet servis sağlayıcılarda bulunan ve Domain Name Server ( DNS ) olarak adlandırılan özel sunucular hangi alan adının hangi IP adresine karşılık geldiği bilgisini tutar ve internet kullanıcılarını bu adreslere yönlendirir. Böylece bir karışıklık olmaz ve sistem doğru bir şekilde işler.

IP adresim ne?

Bazı IP adresleri dinamik iken bazı IP adresleri de statiktir. Bu durum servis sağlayıcınızla alakalıdır. İnternetle her bağlantı kurduğunuzda servis sağlayıcılar o an boşta bulunan herhangi bir IP adresini atar ve ip adresinizin son hanesinin sayıları değişir. Başka sefer bir bağlantı kurduğunuzda yine farklı bir ip adresi ile bağlanırsınız. Yani dinamik bir durum söz konusudur. Bazı IP adresleri ise static ip niteliğindedir. Örneğin; Türk Telekom bir süredir isteyen müşterilerine sabit yani değişmeyen tek bir ip adresi kullanabilme imkanı sunmaktadır.


IP Adresi Öğrenme

Domainsorgulama.com aynı zamanda bilgisayarınız için otomatik bir ip adresi sorgulama sonucu sunuyor. Bu sayfaya giriş yaptığınızda bilgisayarınızın sahip olduğu ip adresini hemen tespit edip size otomatik olarak sunmaktadır. Bilgisayarınıza ait ip adres sorgulama sonucunu yukarıdan öğrenebilirsiniz.

Yani ip adresi öğrenme için gereken tek işlem domainsorgulama.com adresini ziyaret etmek. Ip adresi bulma sizin için işte bu kadar kolay ve zahmetsiz.